Arménsko, starobylá križovatka Európy a Ázie

Vyberme sa spolu na cestu Arménskom. Neznáme, s nádychom exotiky, ale má veľa čo ponúknuť.
Arménska republika je vnútrozemský štát ležiaci v juhozápadnej Ázii, ktorý leží z viac ako 90 percent nad výškou 1000 metrov nad morom. Republika sa rozprestiera v Arménskej vysočine patriacej k dávnym centrám ľudskej civilizácie.
Veľkým symbolom tejto krajiny je hora Ararat. Hoci patriaca Turecku, práve táto kaukazská krajina poskytuje dych berúce výhľady na miesto kotvenia Noemovej archy. Síce dodnes neboli nájdené žiadne dôkazy, že tomu tak naozaj bolo, stále sa nájdu výskumníci a amatérsky pátrači, ktorých do Arménska láka práve výstup na túto bájnu horu.
V blízkosti Araratu leží hlavné mesto Arménska, Jerevan, kde väčšia turistov začína svoje poznávanie po tom, ako pristanú na medzinárodnom letisku. Toto hlavné mesto je jedno z najstarobylejších miest na svete, pretože údajne existuje už viac ako šesťtisíc rokov. Žije tu takmer tretina populácie celej krajiny a pri prechádzkach jeho ulicami tu nájdete mnohé poklady.
Napríklad Námestie republiky, katedrála sv. Gregora Osvieteného, či moderné Kaskády vedúce do Parku víťazstva, ponúkajúceho výhľad na mesto.
Milovníci dobrého koňaku si tu tiež prídu na svoje. Nájdete tu továreň, kde sa vyrába kvalitný koňak Ararat, ktorý sa stal synonymom Arménska. Pri prehliadke uvidíte aj sudy patriace slávnym osobám a prezidentom, ktorý sa tu zastavili. Prehliadku samozrejme zakončíte aj ochutnávkou, aby ste sa mohli na vlastný jazyk presvedčiť, že arménsky koňak je skutočný luxusný destilát.
Približne 30 km od Jerevanu leží mesto Garni so zrekonštruovaným chrámom zasvätenom bohovi slnka, Heliovi. Bol vybudovaný v 1. storočí a jeho strechu podopiera 24 stĺpov. Zaujímavosťou je, že kedysi slúžil ako letné sídlo kráľovskej rodiny.
Keď sa posunieme asi 200 km ďalej od Jerevanu, objavíme arménsky Stonehenge známy pod menom Zorac Karer. Nachádza sa na náhornej plošine v nadmorskej výške 1 770 metrov a pozostáva z viac ako 200 kameňov. Dodnes nie je istý jeho presný účel, ale predpokladá sa, že slúžil ako staroveké observatórium na pozorovanie hviezd.
Môžete sa aj previesť jednou z najdlhších lanoviek na svete, ktorá sa volá Krídla Tateva a dostanete sa ňou ku kláštoru Tatev. Vzdušná lanovka je držiteľom Guinessovho rekordu ako najdlhšia dvojkoľajová lanovka na svete a je dlhá 5,7 kilometra.
Ďalším symbolom Arménska sú historické arménske kríže khachkars. Najstaršie z nich pochádzajú až z 10. storočia. Najväčšiu zbierku nájdete na cintoríne Noratus, na západnom pobreží jazera Sevan, kde je vidieť starý cintorín s približne 900 khachkars z rôznych období a rôznych štýlov.
Samotné jazero Sevan stojí za návštevu. Môže sa pýšiť titulom druhého najväčšieho sladkovodného jazera na svete. Krásnu vyhliadku naň vám ponúkne napríklad Čierny kláštor Sevanavak.
Ak by ste si chceli pozrieť aj samotný proces výroby kamenných krížov, mesto Vanadzor je tá správna lokalita kam ísť. V časoch sovietskej éry bolo dôležitým priemyselným centrom. Nachádza sa v provincii Lori s krásnou prírodou a archeologickými náleziskami z doby bronzovej.
Arménska kuchyňa odráža geografickú polohu krajiny na pomedzí Európy a Ázie. Základnými surovinami arménskej kuchyne sú mäso, obilniny, strukoviny, zelenina a bylinky. Tradičné arménske jedlá sa vyznačujú výraznou chuťou, intenzívnym korenením a starostlivou prípravou, ktorá často zahŕňa pomalé varenie alebo pečenie. Ochutnajte napríklad Dolmu, mleté mäso a ryžu zabalenú v hroznových listoch alebo listoch kapusty. Podáva sa s arménskym jogurtom s cesnakom.
Arménsko dýcha starobylou kultúrou, prekrásnou prírodou, pohostinnými obyvateľmi a ak hľadáte novú inšpiráciu, kam sa vybrať, tak skúste túto perlu Kaukazu.
Lenka