Važení klienti,

Naša kamenná cestovná kancelária

je až do odvolania

ZATVORENÁ.

Všetko vybavýte mailom, alebo po telefóne.

info@svetom.sk / 048/6112239 

Basa(väznica) v San Pedro - Bolívia

Basa(väznica) v San Pedro - Bolívia

Najluxusnejšia cela má 3 poschodia, výrivku, saunu, WiFi, a krásny výhľad na celý La Paz.

Rád by som vám vyrozprával neuveriteľný príbeh najväčšej Bolívijskej väznice San Pedro.


San Pedro je obrovská väznica v úplnom centre La Paz. Aj napriek tomu, že bola pôvodne dizajnovaná pre pár sto ľudí, momentálne je tu väznených vyše 3000 mužov (ide o čisto mužskú väznicu), s ktorými vo väznici žijú aj ich rodiny (manželky a deti), dohromady vyše 7000 ľudí (!).

Je to teda už slušné malé mestečko (trochu mi to pripomenulo Kazachstan, kde boli špeciálne gulagy pre ženy a deti väznených).
Hneď vedľa väznice je škola, kam chodia deti väzňov a trhovisko, kde si ženy väzňov chodia privyrábať. Väzni totiž potrebujú peniaze - ide totiž o "platenú" väznicu, kde si všetci väzni si svoj pobyt musia každý mesiac platiť. Ak neplatia, tak ich vrhnú do najhoršej väznice na vidieku, kde sú umiestnení vrahovia (v San Pedro vrahovia "oficiálne" umiestnení nie sú).
Väznica obsahuje 7 sekcií, teda štvrtí, ktoré sa líšia od seba bezpečnosťou a luxusom. V najlacnejších štvrtiach stojí spoločná cela 20 USD mesačne. V tých najdrahších až 5000 USD mesačne (čo je na Bolíviu neuveriteľne veľa peňazí, takže takúto luxusnú celu si môžu dovoliť len bohatí skorumpovaní politici alebo miestni narcos). Najluxusnejšia cela má 3 poschodia, výrivku, saunu, WiFi, a krásny výhľad na celý La Paz.


Najchudobnejšie časti väznice sú nebezpečné, žijú tam feťáci a hocikedy vás môže hocikto prepichnúť. Prakticky každý deň tam zomierajú nejakí ľudia, ale nikto to nerieši, keďže basa si žije vlastným životom - bachári riešia len dve veci - aby sa väzni nedostali von a aby sa nebúrili, inak nemajú prakticky žiadnu kontrolu nad tým, čo sa tam deje.Svoju celu si môžete kúpiť od šéfa basy alebo tu normálne fungujú "makléri" s celami, ktorí sú lacnejší.
Každá štvrť väzenia má vlastný kostol, je tu hotel pre hostí príbuzných samotných väzňov, aj nemocnica.V každej štvrti si väzni demokraticky volia svojho šéfa (tiež väzňa), ktorý má na starosti poriadok.Uprostred väznice je studňa, kde väzni ponoria na pár minút každého nového násilníka (človeka odsúdeného zo znásilnenia). A buď sa vynorí alebo nie. Mŕtvoly odtiaľ odpratávajú fakt pravidelne.


Ak ste žena, tak sa do väznice dostanete ľahko a zadarmo, a aj z nej ľahko vyjdete (keďže ide o čisto mužskú väznicu). Toto je dôležité, aby do väznice mali bezproblémový prístup všetky miestne prostitútky. Ak ste muž, tak musíte zaplatiť 20 Bolivianos (musíte byť ale bolívijsky občan).
Do roku 2004 fungovali oficiálne turistické zájazdy "gringov" do tohto väzenia, čo bol pre väznicu nezanedbateľný príjem. Potom ako tu väzni znásilnili jednu turistku, tak turistické zájazdy gringov do väznice zakázali. Ak vraj zaplatíte 1000 USD, tak sa ako gringo vraj "na čierno" do basy stále dokážete dostať (funguje tu masívna korupcia a kto má peniaze, tak môže všetko).
A teraz niečo, čo nečakáte - uprostred väznice je veľké laboratórium na výrobu kokaínu, ktoré zamestnáva veľké množstvo väzňov (predstavte si, že ste díler kokaínu, chytia vás za pár kilo, vrhnú vás do tejto väznice a tu ho "za odmenu" ešte pár ton musíte najbližších 20 rokov vyrobiť). Toto je samozrejme najdôležitejší zdroj príjmu miestnych väzňov.


Turistické zájazdy, ktoré tu fungovali do roku 2004, boli špeciálne populárne kvôli tomu, že na konci "tour" ste od miestnych väzňov dostali ich "hand-made" kokaín ako bonus.
To dostanete aj teraz, aj keď vás tam už oficiálne ako turistu nepustia (naša sprievodkyňa bola v tej väznici pre pár rokmi a hovorila, že to bolo peklo - veľmi ju tam obťažovali a stále jej niekto ponúkal drogy).
Ak vám toto všetko príde úplne neuveriteľné, tak odporúčam prečítať výbornú knihu "Marching Powder" https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marching_Powder_(book) (ktorá je samozrejme v Bolívii zakázaná).


A posledná najbizarnejšia vec - prednedávnom (údajne) väznicu kúpila Coca-Cola. Takže v celej väznici zoženiete ako nápoje len výrobky Coca-Coly (a nič iné).
Lepšie fotky nemám, lebo miestna polícia berie mobily /foťáky všetkým, ktorí si túto väznicu začnú fotiť.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/San_Pedro_prison

 

autor: Pavol Lupták 
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10225273240967794&id=1525189751

 

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies.

Rozumiem