Černobyľ - Mesto duchov
Písal sa rok 1986 v Černobyľskej atómovej elektrárni došlo k najhoršej jadrovej havárii v histórii jadrovej energetiky.
Pripiať je opustené mesto na severe Ukrajiny, v blízkosti hraníc s Bieloruskom. Neďaleko mesta sa nachádza Černobyľská atómová elektráreň, kde sa v roku 1986 odohrala najväčšia havária atómovej elektrárne v histórii jadrovej energetiky. Mesto Pripiať bolo vybudované v roku 1970 prevažne ako sídlo pre zamestnancov, ktorí pracovali v jadrovej elektrárni Černobyľ a ich rodiny.
Po výbuchu elektrárne bolo z okolia evakuovaných vyše 200 000 ľudí, niektorí sa ale rozhodli do oblasti vrátiť a napriek nebezpečenstvu z rádioaktívnych častíc tam stále žijú. V meste Černobyľ žije dodnes približne 150 obyvateľov.
Černobyľ, ako hlavná turistická atrakcia Ukrajiny, každoročne láka množstvo ľudí, ktorí chcú na vlastné oči vidieť, kde sa udalosť odohrala a prejsť sa mestom duchov. Ročne Černobyľ navštívi viac ako 30-tisíc návštevníkov.
Vstup do Černobyľu je kontrolovaný a nie je možné sa tam dostať bez povolenia. Okolie Černobyľu je rozdelené na 3 časti: zelená zóna (30 km od výbuchu), červená zóna (10 km od výbuchu) a mesto Pripiať. Do každej zóny potrebujete povolenie. Povolenie nedostanete na počkanie, preto je dobré vybaviť si ho s predstihom z domu. Podmienkou pre vstup je vek 18 rokov a platný cestovný pas. Ďalšou možnosťou vstupu je organizovaný zájazd priamo zo Slovenska.
Počas pobytu v blízkosti elektrárne je potrebné nasledovať sprievodcu, aby ste sa nedostali na miesta so zvýšenou radiáciou. Sprievodca vás vezme iba tam, kde je to bezpečené a hladina radiácie je rovnaká ako hocikde na svete. Preto je výlet do tejto oblasti so sprievodcom bezpečný a nehrozí prakticky žiadne nebezpečenstvo.
Nový sargofák v hodnote 2 miliardy EUR!
Text: Ivana Čopková, Editor: BBTRAVEL