Menorka – menšia sestra Malorky

Čarovný ostrov v súostroví Baleár na západe Stredozemného mora ponúka prehistorické pamiatky, nádherné majáky, prekrásne pláže a vynikajúcu stravu. Poďme spolu preskúmať túto lákavú destináciu.
Menorka je španielsky ostrov v západnom Stredomorí, po Malorke je druhým najväčším ostrovom v súostroví Baleáry. Je asi 50 km dlhá a 16 km široká. V roku 2017 tu žilo viac ako 91 000 obyvateľov. Názov Menorka pochádza z latinského výrazu Insusla minor (Menší ostrov), ktorý sa používal pre odlíšenie od susednej Malorky (Insula maior, teda Väčší ostrov). Na rozdiel od ostatných ostrovov Baleár sa tu cestovný ruch začal rozvíjať neskôr. Bolo tomu tak, pretože ostrov mal v tej dobe dobre rozvinutú ekonomiku (obuv, poľnohospodárstvo) a nepotreboval cestovný ruch. To má za následok to, že pláže a krajina sú veľmi dobre zachovalé a môžeme ich nazvať panensky krásnymi. Nenájdete tu žiadne veľké strediská a hotelové komplexy. To znamená, že si tu môžete vychutnať kľudnú a ničím nerušenú dovolenku. Vďaka unikátnej prírode bol ostrov v 90. rokoch zapísaný medzi prírodné rezervácie UNESCO.
Hlavné mesto Menorky je Mahón. Zaujímavosťou je, že tu nájdete druhý najväčší prírodný prístav na svete. Lemuje ho dlhá promenáda plná reštaurácií a kaviarničiek, ktoré priam lákajú na posedenie a relax pri tejto nádhernej kulise. Centrum mesta je tvorené budovami v gregoriánskom štýle, ktoré pripomínajú prítomnosť Britov na ostrove a malebnými uličkami. Mesto ponúka aj množstvo nákupných možností.
Ďalším krásnym mestom, ktoré stojí za návštevu je Binibeca. Nachádza sa neďaleko hlavného mesta (takže si môžete urobiť výlet 2 v 1) a je to vlastne malá rybárska dedina. Zaujímavosťou sú jej domy natreté na bielo, ktoré pripomínajú grécky ostrov Santorini.
Najznámejšou plážou je Cala Macarelleta. Avšak práve vďaka svojej popularite môže byť dosť preľudnená. Preto by som uprednostnila iné miesta. A výber je bohatý. Veď Menorka má viac pláží ako Malorka a Ibiza dokopy. Cala Pilar leží na severe ostrova a má charakteristickú tmavočervenú farbu. Na pláž vedie pekná lesná cesta obohatená o náučné tabule, ktoré popisujú okolitú faunu. Po asi pol hodine turistiky prídete ako do iného sveta – červenohnedá zem, kopce, zeleň a do toho zasadená nádherná pláž so žltým pieskom.
Son Bou je letovisko s dlhou prírodnou plážou s bielym pieskom. Je to ideálna pláž na plávanie s pozvoľným vstupom do mora a je chránená pieskovými dunami. Ak sa na nejakú pláž nedostanete kvôli plnému parkovisku, toto je zaručene prístupná pláž.
Cala en Brut je najlepšia zátoka na skákanie. Do vody sa vchádza buď skokom alebo rebríkmi. Ak si chcete zaplávať, treba prísť doobeda, potom sa mení na skákaciu arénu a ľudia tu zostávajú aj po zotmení. Pozorujú tu nielen nádherné nebo plné hviezd, ale aj osvetlený maják v pozadí. Keď si po oddychu na pláži budete chcieť dopriať nejaký pohyb, tak dobrou možnosťou je scénický chodník Camí de Cavalls. Jeho celková dĺžka je 185 km, vedie okolo ostrova a je vyhľadávaný milovníkmi pešej aj cykloturistiky.
No a napokon posledný tip pred cestou. Čo ochutnať? Strava na Menorke je veľmi podobná tej, ktorá sa varí na ostrove Malorka. Rozdiel je ale v príprave. Kuchári z Menorky používajú viac smotany, masla a syrov a naopak menej olivového oleja. Základom jedálnička sú ryby, zelenina a morské plody ako sépie, chobotnice, mušle a homáre. Môžete si dať napríklad Oliaiguu – zeleninová polievka pripravovanú z cibule, cesnaku, zelenej papriky a hlavne z malých, chuťovo výrazných rajčín.
Menorka sa dá ochutnávať všetkými zmyslami. Oči budú hltať nádherné scenérie, v ušiach bude spievať šum vĺn, nosu budú voňať miestne špeciality a ústa len potvrdia, že Menorka je naozaj chutný zážitok v podobe niekoľko chodovej hostiny. Stačí si len objednať vysnívaný zájazd a hurá za zážitkami.
Lenka