Meteora - čím bližšie k nebu ...

Meteora - čím bližšie k nebu ...

Meteora sú kláštory (monastiere), ktoré sa nachádzajú na vrcholoch vysokých skalných stĺpov. Je to pomenovanie pre miesto, kde žijú mnísi. Grécke slovo je odvodené od slova μονάζω (monázo) - som sám.

 

Ak sa vyberiete na dovolenku do Grécka, v rámci fakultatívneho výletu by ste určite nemali vynechať zaujímavé miesto Meteora  v oblasti Tesálie, v blízkosti miest Kalambaka a Kastraki.

bbtravel-meteora

Meteora sú kláštory (monastiere), ktoré sa nachádzajú na vrcholoch vysokých skalných stĺpov. Kláštory postavili mnísi, vďaka ktorým sa chceli priblížiť Bohu. Prvý kláštor Megalo Meteoro začali stavať v 14. storočí. Založil ho mních Athanasios z polostrova Atos, na skale vo výške 534 metrov nad morom.

bbtravel-meteora

Okolo vzniku kláštorov vznikli rôzne legendy. Jedna legenda hovorí, že mnícha vyniesol na vrchol skaly anjel, iná hovorí, že to bol práve orol.

bbtravel-meteora

Ďalšie kláštory boli vystavané v priebehu 15. – 16. storočia. Celkovo ich bolo vystavených 24.Výstavba bola extrémne náročná. Materiál museli mnísi vynášať na chrbtoch v nosných košoch. Okrem toho používali aj kladku, pomocou ktorej vyťahovali stavebný materiál po stene skaly, na ktorej môžeme doteraz vidieť stopy po ťahu.

Po výstavbe ostala len kladka a strmé rebríky, ktoré boli jedinou prístupovou cestou ku kláštorom. V tom období však Grécko obsadili Turci a kláštory mníchom slúžili ako izolácia od okolitého sveta.

bbtravel-meteora

V súčasnosti stojí šesť kláštorov, ktoré je možné navštíviť. Postupne boli vybudované kamenné schody, aby boli kláštory prístupné aj pre návštevníkov. Je potrebné sa pripraviť na náročnejší výstup po schodoch. Pri vstupe je potrebné byť vhodne oblečený, pretože v kláštoroch stále bývajú mnísi. Ak nemáte vhodné oblečenie, požičajú vám široké nohavice alebo sukňu. Tiež je potrebné mať zahalené ramená, minimálne šatkou.

bbtravel-meteora

 

Foto: Ivana Čopková, Text:Ivana Čopková, Editor:BBTRAVEL

Prehliadaním tejto stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies.

Rozumiem