Praha
Stovežatá Praha, mesto plné krásnych miest, uličiek, záhadných príbehov a legiend.
Praha je výborným miestom na víkendový pobyt, ak sa vám nechce cestovať príliš ďaleko. Napriek tomu má toto krásne mesto vždy čo ponúknuť a určite sa sem oplatí vybrať viackrát. Svoj výlet môžete absolovovať aj so sprievodcom, ktorý vám povie množstvo príbehov a legiend, ktoré návštevu obohatia a spravia zaujímavejšou.
Čo navštíviť v Prahe
VÁCLAVSKÉ NÁMESTIE
Václavské námestie je pravdepodobne prvé miesto kam sa vyberiete pri objavovaní Prahy. Je to stredisko obchodného a spoločenského života. Pravidelne sa tu konajú rôzne podujatia, oslavy, ale aj demonštrácie. Dominantou námestia je Národné múzeum, pred ktorým stojí socha sv. Václava.
STAROMESTSKÉ NÁMESTIE
Od Václavského námestia sa pražskými uličkami ľahko dostanete na Staromestské námestie. Pri prechádzke námestím si na dlažbe môžete všimnúť 27 vyznačených krížov. Kríže sú spomienkou na 27 českých pánov, rytierov a mešťanov, ktorí boli na tomto mieste popravení 21. júna 1621. Poprava bola symbolickou bodkou za stavovským povstaním. Stavovské povstanie alebo Česká vojna bol konflikt protestantov proti cisárovi Matejovi II. v rokoch 1618 až 1620.
PRAŽSKÝ ORLOJ
Dominantou Staromestského námestia je Pražský orloj, ktorý bol vyrobený v 15. storočí a okrem času z neho môžeme vyčítať aj v akej fáze je mesiac, polohu slnka a rôzne iné astronomické cykly. Podľa legendy ho postavil majster Hanuš, ktorého dali členovia rady oslepiť zo strachu, aby podobný stroj nevytvoril pre nejaké iné mesto. Hanuš sa im, ale pomstil a orloj zastavil. Trvalo viac ako 100 rokov, kým bol orloj znova spojazdnený.
KARLOV MOST
Karlov most je najstarší most v Prahe, postavený ponad rieku Vltavu a druhý najstarší most v Českej republike. Podľa legendy položil český kráľ Karol IV. základný kameň v roku 1357 9. júla presne o 5:31 hod. Číselný rad od jednotky k deviatke a späť má astrologický význam a nazýva sa palindróm. Palindróm je slovo, veta alebo číslo, ktoré je možné čítať v ľubovoľnom smere a má vždy rovnaký význam. Takýto palindróm, ale slovný sa nachádza aj na Novomestskej radnici a Staromestskej mostnej veži. Staromestská mostná veža je považovaná za jednu z najúžasnejších gotických stavieb na svete. Ak si privstanete, môžete si užiť unikátnu atmosféru na prázdnom Karlovom moste, bez turistov a predajcov suvenírov.
PRAŽSKÝ HRAD
Pražský hrad je hlavnou dominantou mesta. Nachádza sa vo vyvýšenej mestskej štvrti Hradčany. Patrí k najkrajším a najväčším hradným komplexom na svete. Môžete sa tu pokochať nádherným výhľadom na Prahu alebo sa prejsť v okolitom parku.
TANCUJÚCI DOM
Tancujúci dom je jednou z najúžasnejších moderných stavieb na svete. Budova je považovaná za jediné dielo modernej architektúry v historickej metropole Českej republiky.
PRAŽSKÝ METRONÓM
Pražský metronóm je sochársky objekt, ktorý stojí na mieste bývalého Stalinovho pomníka. Autor svoj výtvor nazval Stroj času a svojím postavením má symbolizovať neúprosné plynutie času a varovnú pripomienku minulosti.
VYŠEHRAD
Vyšehrad je historické opevnenie nachádzajúce sa nad Prahou. Pri prechádzke týmto opevnením sa naskytajú prekrásne výhľady na celé mesto. Nachádza sa tu Chrám sv. Petra a Pavla, rôzne expozície, ale napríklad aj letné kino. Legenda vraví, že práve na tomto mieste kňažná Libuša predpovedala budúcnosť Prahy, keď povedala: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká.“
NÁPLAVKA
Rašínovo nábřeží je jedno zo spoločensky najatraktívnejších a najživších miest na brehu rieky Vltavy. Nachádza sa tu niekoľko podnikov zaujímavo umiestnených v stene náplavky alebo na ukotvených lodiach.
NAJUŽŠIA ULIČKA
Zaujímavou atrakciou je aj najužšia ulička v Prahe. Prechod uličkou je riadený semaforom, pretože je tak úzka, že by sa tam dvaja ľudia neobišli. Na dĺžku má ulička 10 metrov, no na šírku iba pol metra.
HEBREJSKÉ HODINY
Charakter Prahy bol v priebehu storočí formovaný súžitím troch kultúr - českej, nemeckej a židovskej. Jadro bývalej židovskej štvrte sa zachovalo dodnes. Nachádzajú sa tu synagógy a ďalšie budovy pripomínajúce židovskú komunitu. Jednou z budov je Maiselova radinca alebo tzv. Židovská radnica, na ktorej sú zavesené Hebrejské hodiny. Tieto hodiny majú rovnaký princíp ako hebrejské texty, ktoré sa čítajú zprava doľava. To znamená, že hebrejské hodiny idú opačným smerom ako tie naše. Hodiny boli vytvorené v 18. storočí a ide o jedny z najstarších hebrejských hodín v Európe.
STARÝ ŽIDOVSKÝ CINTORÍN
Starý židovský cintorín v Starom meste je jedným z troch židovských cintorínov v Prahe. Nachádza sa tu viac ako 12 000 náhrobných kameňov. Najstarší náhrobok pochádza už z roku 1439. Keďže jeho kapacita nebola dostačujúca pre rozsiahlu židovskú komunitu, boli mŕtvi pochovávaní vo vrstvách nad sebou. Niektoré hroby majú až 12 vrstiev.
Text: Ivana Čopková, Editor: BBTRAVEL