Seychely
Legenda hovorí, že keď Boh stvoril svet, bolo mu ľúto, že si raj môžu užívať len anjeli a tak vzal kúsok neba a položil ho do Indického oceánu. Nebo sa v mori začalo rozrastať a farbiť okolitú vodu do tyrkysova. Tak vznikli Seychely - 115 ostrovov s jemným bielym pieskom na plážach, s priezračným morom, koralmi a typickými žulovými balvanmi.
Základné informácie
Seychely sú ostrovná republika v západnej časti Indického oceána. Ostrovy prvýkrát spozoroval Vasco da Gama pri svojich prieskumoch v 15. storočí. V blízkom susedstve sa nachádza Madagaskar a východné pobrežie Afriky. Seychely tvorí 155 ostrovov, z toho 45 sú vnútorné ostrovy. Zvyšné ostrovy sú zväčša nízko položené koralové atoly a útesy (tzv. Vonkajšie ostrovy). Medzi najznámejšie ostrovy patria Mahé, Praslin a La Digue. Seychely patrili medzi francúzske a neskôr anglické kolónie a v roku 1976 získala krajina nezávislosť.
Na Seychelské ostrovy sa dá dostať 4-hodinovým letom z Dubaja, alebo 9 a pol-hodinovým letom z Viedne (cca. 7000km). Časový posun je +3 hod.
Očkovanie a doklady
Pred cestou z Európy na Seychely sa nepožadujú žiadne očkovania. Pri vstupe z Afrického kontinentu je povinné očkovanie proti žltej zimnici. Zdravotné zariadenia sú na úrovni ako v Európe. Pred vycestovaním sa odporúča uzavrieť cestovné poistenie. Ak pobyt nepresiahne v priebehu pol roka 90 dní, vstup do krajiny nepodlieha vízovej povinnosti. Vyžaduje sa však preukázanie spiatočnej letenky, ubytovania a hotovosť v sume 150 USD/osoba/deň. Uvidíme čo covid.
Počasie
Klíma na Seychelách je vyrovnaná a vlhká s teplotami medzi 24 až 30 stupňov. Najchladnejšie mesiace sú júl a august, najteplejšie december až apríl, najpríjemnejšie s príjemným vetrom máj až november.
Zaujímavosti
Francúzi ostrovy nazvali podľa francúzskeho politika a ministra financií Jeana Moreaua de Sechelles. Najväčšia korytnačka na svete je Esmeralda, váži 304 kg a žije na Vtáčom ostrove (Bird Island). Okrúhly ostrov bol v minulosti využívaný ako izolované miesto pre malomocných. Okrem chorých na lepru tu bola aj väznica, ktorý stojí dodnes. Do roku 1903 sa Seychely spravovali z ostrova Maurícius. Zo všetkých ostrovov, ktoré sa nachádzajú opustené v oceánoch sú údajne Seychely tie najstaršie na svete. Na ostrovoch sa nachádzajú dve lokality svetového dedičstva UNESCO: Vallee de Mai na ostrove Praslin a atol Aldabra.
Semená palmy Coco-de-mer sú najväčšie a najťažšie semená na svete. Semená dorastajú až do priemeru pol metra a môžu vážiť až 30 kg.
Netradičné miesta, ktoré treba vidieť
Vallée de Mai
Prírodný park Vallée de mai na ostrove Praslin je zaujímavý vlastným druhom plamy. Jej listy dosahujú dĺžku až 14 metrov a šírku 6 metrov. Jej plody sú veľké viac ako meter. Park bol zapísaný aj do zoznamu UNESCO.
Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple
Pestrofarebný hinduistický chrám sa nachádza 5 minút chôdze od Clock Tower. Postavený bol v roku 1992 a pomenovaný je podľa Lorda Vinayagara, hinduistického boha ochrany a prosperity.
Dom Eustache Sardeho
Unikátnou národnou pamiatkou na ostrove La Digue je Dom Eustache Sardeho na Anse Reunion. Je jedným z posledných zachovalých pôvodných domov na Seychelách, postavený prevažne z dreva.
Najkrajšie pláže
Anse Intendance, Mahé
Port Launay, Mahé
Anse Georgette, Praslin
Anse Cocos, La Digue
Vedel si? Seychelské ostrovy sú pomenované po ministrovi financií kráľa Ľudovíta XV., Ktorý sa volal Jean Moreau de Séchelles.